GIMP: Jak pracować na warstwach? Do czego służą warstwy?

1 wrz 2015

Jeśli gryzie Cię pytanie do czego u licha są te warstwy i jak z nich korzystać, to ten wpis jest dla Ciebie. Myślisz, że do niczego nie będą Ci potrzebne? Też tak myślałam, a teraz większość grafik i zdjęć tytułowych powstaje za pomocą warstw. Czas odczarować ten temat.

DO CZEGO SŁUŻĄ WARSTWY W GIMPIE

„Warstwa” – dodając warstwę w GIMPie, powstaje kolejny obszar roboczy. Dzięki warstwom można stworzyć ciekawy projekt graficzny  np. tapety, ulotki, zaproszenia czy wizytówki. Każde dodane pole tekstowe to również warstwa.

OPIS IKON I FUNKCJI WARSTW

Wszystkie opisane na zdjęciu funkcje dotyczą oczywiście tylko aktywnej warstwy, czyli tej, która jest podświetlona. Warto zapamiętać, że nie trzeba łączyć ze sobą warstw, aby zostały zapisane, jednak warstwy muszą być widoczne! Jeśli któreś z warstw nie będą miały z boku widocznej ikony oka, to po zapisaniu nie będą widniały na zdjęciu. 

JAK PRACOWAĆ NA WARSTWACH – PRZYKŁADOWY PROJEKT KROK PO KROKU

Po otwarciu tła lub stworzeniu czystego pola o wybranych wymiarach, należy otworzyć elementy, które będą widniały w projekcie. Pokażę Wam to na przykładzie fikcyjnego zaproszenia na jesienny piknik.  „Plik” -> „Otwórz jako warstwy…” i w nowo otwartym oknie (3) szukacie folderu, w którym znajdują się potrzebne elementy (ważne aby miały przezroczyste tła).


Aby zarządzać warstwami należy otworzyć okno klikając w „Okna” -> „Dokowalne okna dialogowe” -> „Warstwy” lub skrótami klawiszowymi Ctrl + L

 Jak widać na powyższym zdjęciu elementy otworzyły się w oryginalnych rozmiarach. Trzeba je przeskalować. Zanim jednak to zrobimy, trzeba przenieść (1) po kolei każdą aktywną warstwę tak, aby jej górna część była widoczna, w przeciwnym razie przy zbyt dużym wyskalowaniu obiekt zniknie z pola widzenia i będzie ciężko go przenieść. Po przeniesieniu można skalować (2). Przemyślcie rozmiary tak, żeby nie powtarzać tej czynności, w przeciwnym razie obiekty bardzo stracą na jakości.
Nie przejmujcie się, gdy otworzycie zbyt wiele obiektów, ponieważ w każdej chwili można je usunąć, co też poczyniłam przy zaproszeniu, które finalnie prezentuje się tak:

 Wkrótce udostępnię Wam nowe obiekty do pobrania, które z pewnością przydadzą się do różnych projektów graficznych, wówczas ten wpis okaże się doskonałym drogowskazem, a w razie problemów nie bójcie się zadawać pytań! Korzystacie z pracy na warstwach, czy do tej pory była to czarna magia?