Droga kaktusami usiana (wpis gościnny Alexis Ross)

13 lip 2015


Droga do celu jest usiana kaktusami. Zwłaszcza jeśli tym celem jest spełnienie marzeń o wolności, własnej przynoszącej dochody firmy, napisaniu książki itd. Przykłady można mnożyć. 


Kluczową rzeczą jest determinacja w dążeniu do tego celu. Nie jest to łatwym zadaniem, ale nie jest też wybitnie trudnym. Kluczem jest wiedza. Zamiast uczyć się na własnych błędach przez lata możemy uczyć się na doświadczeniach innych, którzy dokonali tego co my chcemy osiągnąć. Wydaje się to proste. Wydaje się, choć nie jest.

Każdy zaczynał w punkcie 0. Nie ważne czy ma 1000, 10000 czy milion fanów, subskrybentów. Każdy z ludzi sukcesu był kiedyś w miejscu, w którym być może ty dzisiaj jesteś. Jeśli marzysz o własnej firmie, poczytnym blogu itp, a zastanawiasz się co dalej powinnaś przeczytaj ten wpis do samego końca.

Poziom 0 - Marzysz o czymś, chcesz czegoś, choć nie do końca wiesz czego? Nie martw się to jeszcze nawet nie jest początek.

Poziom 1 - Cel to zaledwie kilka procent sukcesu. Czyli właściwie co? Zapytasz i dobrze. Musisz odpowiedzieć na pytanie jaki jest twój cel i co właściwie chcesz osiągnąć? Co da ci osiągnięcie tego celu? Jak zmierzysz postępy w osiąganiu celu? Jak poznasz, że cel został osiągnięty? Do kiedy chcesz osiągnąć ten cel? Pamiętaj, że ma to być konkretna data. Zadaj sobie pytanie czy ktoś przed tobą osiągnął ten cel i czy ty jesteś w stanie go osiągnąć, a na koniec zapisz to wszystko w 20/30 słowach.

Poziom 2 - Stwórz plan działania. Wypisz wszystkie kroki jakie musisz wykonać, żeby osiągnąć cel. Małe, duże i te największe. Innymi słowy co musisz zrobić i kiedy, żeby twój cel się ziścił. Nie tylko pisanie wpisów na bloga, promocja, ale tematyka wpisów gdzie je promować i w jaki sposób. Jakie usługi/produkty wprowadzisz po drodze, żeby osiągnąć cel? To wszystko składa się na plan. Dobrze jest go później realizować metodą małych kroków.

Poziom 3 - Określ czego potrzebujesz do realizacji tego celu. Zrób listę. Koniecznie wykreśl to już masz i pamiętaj, że nie musisz wiedzieć/mieć wszystkiego, żeby zacząć działać. Prawda jest bowiem prosta nie potrzebujesz wielu rzeczy, o których pomyślisz na samym początku. Okej potrzebna ci strona www/blog, ale nie musisz na nią wydawać ponad 1000zł (prawdę mówiąc jeśli masz trochę zacięcia technicznego i cierpliwości możesz ją zrobić za 300zł), nie potrzebujesz drogiej lustrzanki (na początek zadowolisz się stockami albo smartphonem i aplikacją do edycji zdjęć) itd. Przykładów jest wiele.

Poziom 4 - Zacznij działać. Nie myśl za dużo, usiądź na tyłku i przemyśl treść twojej strony www/bloga według tego, co sobie zaplanowałaś (taka twoja mapa strona główna, o mnie, oferta, kontakt itd), przemyśl nazwę strony, a potem kup domenę, hosting, zainstaluj WordPress, kup i zainstaluj szablon, dodaj treść, zdjęcia i małymi kroczkami rób wszystko co trzeba by za miesiąc, trzy, pół roku czy rok, móc zmierzyć efekty i powiedzieć WARTO BYŁO!

Poziom 5 - Pokonuj przeciwności. Jeśli na twojej drodze pojawiają się przeszkody, to je pokonuj, nie omijaj bo tracisz cenny czas. Nie zniechęcaj się jeśli coś ci nie wychodzi. Przegrany to ten, który się poddaje. Następnym razem możesz zrobić coś lepiej. Przeszkody to takie małe, wredne kaktusy. Raz będzie nim nie działający szablon, innym razem negatywny komentarz, chwilowy brak motywacji, grypa, narzekający mąż, wkurzający znajomi albo drukarka, która musiała zaciąć się akurat w tym konkretnym momencie. Gdy dojrzysz na swojej drodze te kaktusy nie zatrzymuj się, idź dalej, tylko weź czasem głęboki oddech i policz do dziesięciu. To czy dotrzesz do celu zależy tylko od ciebie. Niektórych ludzi strasznie przeraża, że ich życie zależy tylko od nich. Inni wolą obwiniać o swoje niepowodzenia obwiniać złą matkę, beznadziejnego szefa itd. Pamiętaj, że to nie musisz być ty.

 Blogerka, designerka, fanka ciężkich brzmień i miłośniczka książek, zakochana w gorącej czekoladzie. Uzależniona od blogosfery fabryka nieprzeciętnych pomysłów. Kobieta orkiestra, supermenka, która nie wie co to nuda.


***
Wpis został opublikowany w ramach cyklu wpisów gościnnych. Ty także możesz zgłosić swój tekst. Zapoznaj się ze szczegółami współpracy dla blogerów