Jak wypromować bloga i zdobyć czytelników (Wpis gościnny W Trampkach Do Celu)

17 cze 2015


Jesteś na początku swojej blogowej drogi? Zastanawiasz się jak dotrzeć do większej ilości osób? Na te i inne pytania odpowiada Kamila z bloga W Trampkach Do Celu.

***

Setki obserwatorów, tysiące wyświetleń i komentarzy, to marzenie chyba każdego bloggera, zarówno początkującego jak i doświadczonego. Niestety blogosfera rządzi się swoimi prawami, a nie każdy autor bloga jest tego świadomy. Większość uważa, że blog to tylko hobby i nie może być Naszą pracą za którą otrzymujemy wynagrodzenie. A co jeśli Nasze hobby stało by się pracą? Super! W końcu kto nie marzy o tym by zarabiać tym co sprawia mu największą przyjemność?
Ale jak to osiągnąć? Co zrobić by  blog zaczął żyć swoim życiem, słupki statystyk skakały jak oszalałe, a firmy zabijały się o choć krótką wzmiankę na swój temat na Twoim blogu?
Wbrew pozorom blog to mnóstwo czasu i pracy, nie wystarczy wrzucić kilku zdjęć dodać 2 zdania i od razu zdobyć popularność dla Twojej strony. Blog musi być oryginalny i przyciągać zarówno treścią jak i wyglądem. Jak myślisz? Jeśli firma ma wybór między dwoma blogami o tej samej tematyce, który wybierze: Ten wyglądający jak 90% innych z danej kategorii czy ten nieszablonowy wyróżniający się treścią i wyglądem? Oczywiście wybierze ten drugi, bo oryginalność jest pożądana przez odbiorców.
Sama jestem blogerką od około 4 lat (nie licząc przerwy gdy wyłączyłam się z blogosfery i usunęłam blog z powodów osobistych), ale jeszcze w pierwszych tygodniach prowadzenia obecnego bloga, popełniałam błędy jak osoba, która dopiero zaczyna, dlatego też mając na uwadze moje błędy popełniane w blogosferze, przygotowałam kilka zasad, które pomogą w reklamie bloga i sprowadzą do Was nowych czytelników, również tych stałych.

ZASADY, KTÓRE POMOGĄ W REKLAMIE BLOGA I ZDOBYCIU NOWYCH CZYTELNIKÓW:

 • Zero SPAMu w grupach społecznościowych - tym nie zyskasz stałych obserwatorów, to tylko chwilowy „pokazowy” ruch
 • Znajdź dobre blogi i po prostu je komentuj - rozwijaj dyskusje, z jednego komentarza zyskasz więcej niż ze SPAMu na FB
 • Komentując nigdy nie zostawiaj „Zapraszam do mnie”, ani swojego linka - komentarzem masz zaciekawić autora artykułu, który komentujesz, jeśli to zrobisz na pewno do Ciebie zajrzy i zostawi równie interesujący komentarz, a nie coś w stylu „Fajny post, zapraszam do mnie”
 • Pamiętaj! Blogowanie to nie wymiana komentarzy i obserwacji - to było dobre w przedszkolu, po to zostawiasz komentarz by zaciekawić czytającego by do Ciebie zajrzał
 • Na ciekawych i popularnych blogach bierz udział w wyzwaniach – tylko sensownie, to przynosi ruch i ludzi
 • Sensowne prowadzenie FanPage’a na Facebooku - komunikuj się z czytelnikiem, zadawaj krótkie, ale częste pytania by mieć kontakt
 • Posty gościnne - to coraz częstsza możliwość reklamy bloga na innym bardziej popularnym
 • Pozycjonowanie - nie pomijaj tego, ponieważ odpowiednio dobrane słowa kluczowe, opis na potrzeby wyszukiwania i ALTY zapewnią Ci widoczność w wyszukiwarkach
 • Pomagaj odpowiadając na trudne pytania - nie tylko na blogu, ale również w Facebookowych grupach. Ludzie w ten sposób zaczną Cię zauważać i podziwiać
 • Przykładaj się do treści - lepiej zostawić dzień bez posta, niż opublikować zbędny śmieć, którego nikt nie przeczyta
 • I pamiętaj!- bądź szczery i autentyczny, nie pisz na siłę. Czytelnik nie wróci na blog, który nie jest pisany z pasją.
Pracuj ciężko, przykładaj się do treści na Twoim blogu, rób dobrej jakości zdjęcia, bądź oryginalny, poruszaj niszowe tematy, tak by czytelnik z niecierpliwością czekał na kolejny Twój wpis. Uwierz ciężką pracą można osiągnąć wszystko czego pragniesz, tylko najpierw musisz zadać sobie pytanie: Czego pragniesz?”.
Handlowiec z wykształcenia, bloggerka z powołania i niepokorna dusza to mieszanka wybuchowa, nad którą mój chłopak nie zawsze potrafi zapanować. Jestem szczęśliwie zakochana z wzajemnością. Staram się wykorzystać każdą szansę, by moje życie było pełne wrażeń.
Blog W Trampkach Do Celu jest blogiem poświęconym wszystkiemu co mnie interesuję oraz czego się np. w danej chwili uczę. Znajdziesz u mnie nie tylko porady różnej tematyki, ale również recenzję produktów i usług, wpisy z mojego życia, a nawet takie których nikt by się tu nie spodziewał... Bo jestem Kobietą i uwielbiam zaskakiwać!