Czy warto kupić namiot do fotografii bezcieniowej z oświetleniem? Tańsze alternatywy. Jak fotografować gdy jest ciemno?

20 lis 2014

namiot bezcieniowy, oświetlenie do zdjęć i alternatywy

W tym wpisie odpowiem na pytania, które zadawałam sobie jakiś czas temu. Dziś znam na nie odpowiedź dzięki własnym próbom, błędom i powodzeniom. Jeśli nie dają Ci spać pytania: jak zrobić zdjęcia po powrocie do domu gdy jest już ciemno, czy warto kupić zestaw do fotografii bezcieniowej (namiot + tła + oświetlenie) lub poszukujesz tańszych alternatyw dla niego – to jest 90% szans, że znajdziesz tu odpowiedź.


JAK ROBIĆ ZDJĘCIA GDY JEST JUŻ CIEMNO NA ZEWNĄTRZ
(jeśli nie masz odpowiedniego oświetlenia)
Nie zawsze da się wrócić do domu za widna, a aparat potrzebuje światła by zrobić dobre zdjęcie. Lampa błyskowa jest najbliżej. Wiem po sobie, że jasność (moc) lampy w różnych aparatach jest inna. Przy poprzednim aparacie mogłam użyć jej bezpośrednio (bez dyfuzora) do zdjęć, natomiast przy obecnym nie jest to możliwe, ponieważ jest ona bardzo mocna. Nie ulega wątpliwości, że zdjęcia robione z dość bliska z lampą błyskową nie wychodzą idealnie – wszystko jest bardzo rozświetlone/prześwietlone. Wcześniej wspomniałam o dyfuzorze. Jego zadaniem jest rozproszenie światła. Nie trzeba od razu kupować profesjonalnego, można wykonać go samodzielnie za grosze jak w poniższym tutorialu:

ZASTAW DO FOTOGRAFII BEZCIENIOWEJ
(NAMIOT + TŁA + ŻARÓWKI + OPRAWKI + STATYWY)
Chęć robienia lepszych zdjęć na bloga i biżuterii, była na tyle duża, że pewnego razu zaczęłam zastanawiać się nad kupnem takiego zestawu. Po długich poszukiwaniach kupiłam, a dziś wyciągam z tego wnioski, które mogą Wam się na coś przydać.  Namioty służą do ograniczania odbić z otoczenia w fotografowanych przedmiotach, a także do rozpraszania światła. Dzięki temu unikamy ostrych cieni i ciemnych plam. Ważne jest tu posiadanie co najmniej dwóch źródeł światła (by doświetlić namiot po bokach).

Namiot nie dla każdego
Możecie sobie pomyśleć „Co ona mi tu będzie pisać, że namiot jest dla mnie lub nie.”, ale warto się nad tym zastanowić przed kupnem, żeby uniknąć późniejszego chowania po szafach. Dlaczego wobec tego namiot nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem? Namiot znacznie ogranicza pole do fotografowania, ponieważ jest tylko jeden otwór. Przednią ścianę można odczepić by zwiększyć pole do manewrów, ale nadal jest to tylko jedna ściana. Ciężko w związku z tym zrobić zdjęcie z góry większemu obiektowi.  Oczywiście można kupić większy namiot, lecz to się równa z większymi kosztami.
Tła
W zestawie były dołączone cztery tła (właściwie 5 bo 2 białe, czerwone, czarne i niebieskie). Nie uważam by były one mi jakoś bardzo potrzebne, ponieważ zazwyczaj kończy się na użyciu białej kartki. Dlaczego? Materiał, z którego są wykonane (w przypadku białych teł) jest dość przezroczysty. Dodatkowo (na czarnym) tworzą się „odblaski”, a to wcale do mnie nie przemawia.
białe tło do zdjęć, namiot do fotografii bezcieniowej

czarne tło, namiot bezcieniowy, lakier do paznokci, french manicure

Oświetlenie
 Wszystko należało złożyć samemu, ale to żadna filozofia;  2 statywy stołowe + 2 oprawki pojedyncze E27 z wyłącznikami + 2 żarówki - lampy światła stałego 36W (210W) / 5500K + 2 uniwersalne końcówki studyjne i wyszły dwie takie lampy. To one odgrywają najważniejszą rolę.
lampa do zdjęć, oświetlenie studyjne, żarówka, światło dzienne
Dzięki oświetleniu imitującemu światło dzienne zdjęcia stają się wyraźniejsze, odwzorowanie kolorów niemalże 100% i łatwiej obrabia się je w programie graficznym. Dzięki temu zaoszczędzamy na czasie i zyskujemy profesjonalniej wykonane zdjęcia (napomknę tylko, że poniższe zdjęcie zostało wykonane smartfonem).
aparat, Samsung WB100, fotografia bezcieniowa
 Bez namiotu też można zrobić dobre zdjęcie. Samo oświetlenie robi bardzo wiele, ale nie można zapominać o dostosowaniu ustawień aparatu do warunków oświetleniowych - mam tu na myśli m.in. ISO, balans bieli czy ręczne ustawienia ekspozycji (EV).
lampy do fotografii produktowej, domowe studio fotograficzne, essence

Gdzie kupić zestaw bezcieniowy
Swój zestaw kupiłam na e-trade.com.pl. Zainteresowanym wklejam link do aktualnych ogłoszeń posortowanych od najtańszych. AKTUALIZACJA 02.04.2015: Obecnie asortyment jest dużo bardziej okrojony - aktualne zestawy - i nie ma tego, który posiadam.

TAŃSZE ALTERNATYWY DLA NAMIOTU I OŚWIETLENIA DO ZDJĘĆ

Namiot
Oczywiście najtańszą opcją jest wykonanie go samodzielne. Gorąco polecam Wam "DIY: mini namiot bezcieniowy", które świetnie przygotowała Joulenka. Koszt niewielki a efekt idealny!

Oświetlenie
Nie wiem czy lampy stojące czy lampki biurkowe mają też gwint E27 - musicie sprawdzić co tam macie u siebie - ale jeśli tak, to wystarczy Wam kupić żarówkę o temperaturze barwowej 5500K o np. taką za 23 zł, którą posiadam.
Jeśli jednak nie mają, to zestaw można skompletować samemu. Podam Wam strony, z których wybierzecie takie produkty, jakie będą Wam pasować, wszystkie posortowane od najtańszych:
Spis lamp (żarówek) -  (nie zwracajcie uwagi na żarówki modelujące).

__________________________________
Jak widzicie namiot to dobre rozwiązanie do uzyskania nieskazitelnych zdjęć. Nadających się do sklepów internetowych z rękodziełem, ale nie tylko. Jednak to odpowiednie światło wiedzie prym w tym temacie, i o nim zapominać nie można jeśli chcecie udoskonalać Wasze fotografie. O ustawieniach aparatu już nie wspominam, bo wiadomo... to najważniejsze.

Teraz wnioski musicie wyciągnąć sami - zadajcie sobie pytanie co dla Was jest najlepsze. Za niedługo święta, więc może to jest dobry pomysł na prezent.