[GIMP] Kolejne sposoby na zrobienie własnych pędzli

20 paź 2014

GIMP, pędzle, tutorial

Pierwszy sposób wykonania własnych pędzli w GIMP'ie wzbudził Wasze zainteresowanie – bardzo się z tego cieszę! Jeśli wtedy poczuliście, że nie dacie rady... tym razem na 200% Wam się uda. Oba sposoby są stosunkowo łatwiejsze i szybsze do stworzenia.


PĘDZEL ROBIONY W EDYTORZE

Po uruchomieniu programu wciśnijcie Shift+Ctrl+ B (można zrobić to też dłuższą drogą: "Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Pędzle") i wyskoczy okno pędzli.
 W tym przypadku należy wybrać tworzenie nowego pędzla. Pojawi się drugie okno. Tu ustalacie wartości, które stworzą odpowiedni - według Was - kształt.
 
 Pędzel powinien zapisać się sam, ale pamiętajcie by nadać mu nazwę. Niżej możecie podpatrzeć wartości i odtworzyć kształty.

PĘDZEL Z DOWOLNEGO FRAGMENTU ZDJĘCIA

Wybierzcie zdjęcie posiadające element, z którego zrobicie pędzel. Przy czym musicie mieć na uwadze fakt, że nie będzie zmieniał koloru. Fragment zaznaczacie w wybrany przez siebie sposób. W tym przypadku posłużyłam się opcją drugą od góry po lewej stronie (lasso).
 Po zaznaczeniu wciskacie Shift+Ctrl+C, a następnie Shift+Ctrl+V (dłuższa droga: prawy przycisk myszy -> Edycja -> Skopiuj widoczne | dalej: prawy przycisk myszy -> Edycja -> Wklej jako -> Nowy obraz). Otworzy się nowe okno z zaznaczonym wcześniej elementem na przezroczystym tle. Niestety tu krawędzie miejscami są dość ostre. Złagodzę je za pomocą gumki (musi zmazywać na przezroczysto).
ZAPISYWANIE: Plik -> Wyeksportuj… -> (wykonajcie czynności z poniższego zdjęcia). Po wyeksportowaniu wyskoczy jeszcze jedno okno, w którym po prostu wpiszcie nazwę pędzla i gotowe! Teraz wystarczy odświeżyć zasoby i cieszyć się nowym tworem :)
 

Temat pędzli wyczerpałam. Bawcie się i korzystajcie bez granic! A w przypływie wdzięczności  możecie podzielić się tymi wpisami.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz