GIMP - najczęściej popełniane błędy

3 wrz 2014


Często zdarza się, że pomagając koleżankom w korzystaniu z GIMPa przez Internet dostaję informację zwrotną „Magda, nie udało się! Coś jest nie tak.”. „Coś” na pewno, ale warto zgłębić temat i zobaczyć gdzie siedzi chochlik. Oto 5 błędów, które moim zdaniem są najczęściej popełniane. 

ROBIĘ PRZEZROCZYSTE TŁO, A PO ZAPISANIU JEST TAKIE JAK BYŁO
Mój przepis na przezroczyste tło Wam podałam. Tam także zawarłam istotną informację. Przezroczyste tło obsługuje format PNG. Przezroczystość zapisana w jakimkolwiek innym formacie, nie będzie spełniać swojej roli.

WYBIERAM „Zapisz jako…”, A ZDJĘCIE MA JAKĄŚ DZIWNĄ KOŃCÓWKĘ I NIE MOGĘ GO WYŚWIETLIĆ
To jest błąd, który sama na samym początku popełniłam, ale tylko raz! Miałam nauczkę. Przyzwyczajenia z innych programów dały się we znaki. Przecież jak chciało się zapisać zdjęcie z inną nazwą czy w innym formacie, wybierało się „Zapisz jako”. Zapamiętałam raz na zawsze, że w GIMPie wybiera się dwie opcje: 
1„Wyeksportuj…” jeśli chcę zmienić format, nazwę lub zmienić miejsce zapisania pliku
2. „Zastąp (tu nazwa zdjęcia)” jeśli format, nazwa i miejsce zapisania ma być takie samo

ZAPISAŁAM ZDJĘCIE I NIGDZIE GO NIE MA
Jedno jest pewne – nie wyparowało. Przy zapisywaniu (eksportowaniu) trzeba patrzeć w jakim folderze zostanie dane zdjęcie zapisane.

PRACUJE NA WARSTWACH ALE NIE MOGĘ ZROBIĆ WYBRANEJ CZYNNOŚCI NA TEJ, NA KTÓREJ POWINNAM
Pracując na warstwach, zawsze trzeba mieć na uwadze, która warstwa jest aktywna. Będzie zaznaczona w okienku na szaro.NIE MAM OKNA Z WARSTWAMI/ŚCIEŻKAMI/KANAŁAMI/COFANIEM
To właściwie nie błąd, a niewiedza. Te okno wygląda tak jak te na powyższym zdjęciu. Jeśli już wcześniej było tylko je zamknęliście, wystarczy wybrać „Okna -> Ostatnio zamknięte doki -> Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie…”. Może się zdarzyć, że nie będzie tam tego, więc wtedy wystarczy otworzyć to co Was interesuje w danym momencie. „Okno -> Dokowalne okna dialogowe -> i tu sobie wybieracie co chcecie”.


Ode mnie to tyle. Jeśli macie jakieś problemy z GIMPem to piszcie w komentarzach, wtedy postaram się pomóc. Mam nadzieję, że na coś się przyda ten wpis. Trzymajcie się ciepło!

8 komentarzy:

 1. ja wiesz na co czekam :) i jeszcze coś mi się przypomniało ale na pric napisze do Cb :D dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne! Wszystko wiem, wpis o napisach na ścieżce będzie. Ba! Już nawet jest gotowy ;)

   Usuń
 2. Uhuhu wygląda na to, że jestem jakimś zaawansowanym użytkownikiem, bo wszystko już wiedziałam xD Myślałam, że jakieś ciekawsze błędu tu podasz, a nie te zupełnie podstawowe. Ale moim zdaniem GIMP na początku jest strasznie trudny i ciężko się go oswaja, więc pewnie osoby, które dopiero z nim zaczynają, mogą uznać Twoje wskazówki za pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że jesteś z nim taka obeznana. Słusznie zauważyłaś, że poruszyłam tu same podstawy. Od czegoś trzeba zacząć ;) Ale jak chcesz coś od siebie dorzucić, to z chęcią przeczytam.

   Usuń
 3. wiedziałam wszystko (mistrz) ;D
  pamiętam, że na początku pracy z tym programem miałam problemy o których napisałaś i nigdzie nie mogłam znaleźć na nie odpowiedzi/wytłumaczenia, fajnie że zrobiłaś taki post, na pewno się komuś przyda ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na studiach pracowałam na Gimpie. Nie polubiłam go. Ale pogrzebię w Twoich postach, może się przekonam, kiedy nadrobię brak wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku też nie polubiliśmy się, ale z czasem do niego się przekonałam i tym co wiem się dzielę. Póki co nie ma tego wiele, ale powoli uzupełniam wpisy :) Powodzenia :)

   Usuń