[GIMP] Jak zrobić pędzel z dowolnego obiektu - Pobierz 7 pędzli za darmo

27 wrz 2014

Jak zrobić pędzle w GIMPie, darmowe pędzle do pobrania

Tym razem chcę Was nauczyć robić własne pędzle w GIMPie. Nie ma co się martwić, ponieważ nie jest to nic trudnego. Dzięki tej umiejętności Wasze zdjęcia będą mogły zyskać na jeszcze większej oryginalności. Do dyspozycji oddam 3 sposoby – dziś pierwszy z nich. Na końcu pliki do pobrania.

Umówmy się, pędzle to narzędzia, które są używane więcej niż raz. Nie odejdą tak szybko w zapomnienie, przykładem może tu być Wasze logo. Dlatego jeśli potrzebujecie użyć obiektu tylko raz, skorzystajcie z rad jak usunąć tło z obrazka.

PĘDZEL, KTÓRY BĘDZIE ZMIENIAŁ KOLOR

Otwieramy program i wybieramy obiekt, który zostanie pędzlem „Plik -> Otwórz… -> wybierz zdjęcie” Do tego przykładu posłużę się swoim (byłym) nagłówkiem. Nadanie przezroczystości nie jest aż tak ważne jeśli będziecie używać pędzla jako pędzla, a nie jako ołówka. To już zależy od Was, ale generalnie ołówek bardzo mocno podkreśla piksele, więc wzorki nie wyglądają najlepiej.

Lecimy dalej! „Obraz -> Tryb -> Odcienie szarości”

Kolejny krok „Obraz -> Spłaszcz obraz”. Nie martwcie się, że dotąd przezroczyste tło zamieniło się w biel, tak musi być.

Jesteśmy już na samym końcu. Zdziwieni, że tak szybko? „Plik -> Wyeksportuj…” . W okienku, które wyskoczy, końcówkę – u mnie png – zamieniamy na gbr. Z listy, którą widzicie należy wybrać „Pędzel programu GIMP (*.gbr)". Teraz musicie odnaleźć folder (najlepiej szukać przez wyszukiwarkę ze Startu) „.gimp-2.8”, u mnie jest on w folderze „new”. Jeśli już go macie, to otwieracie i szukacie folderu „brushes” (gdyby go jednak nie było, to wystarczy utworzyć). Do „brushes” już można wyeksportować stworzony pędzel. Wyskoczy jeszcze jedno okienko, w którym podajecie tylko samą nazwę pędzla, bez dodatkowych końcówek typu gbr. Ja wiem, wiem, że to wygląda na strasznie skomplikowane, ale uwierzcie mi, że tak nie jest. Z każdym kolejnym pędzlem będzie to Wam szło szybciej, obyście się tylko nie poddali!

Aby ujrzeć wyeksportowany pędzel, należy tylko odświeżyć zasoby. Jeśli nie macie tego okienka to wybieracie „Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Pędzle”

Pobierz 7 darmowych pędzli  - mam nadzieję, że będzie działać. Pierwszy raz wstawiam coś do pobrania, działałam intuicyjnie (będę trzymać kciuku za powodzenie). Musiałam rozdzielić te 3 sposoby na dwa wpisy, bo jeden, byłby istnym tasiemcem.

 Bawcie się dobrze, pobierajcie i pytajcie w razie potrzeby.

10 komentarzy:

 1. jestes super pomocna - zapisuje sobie kazdy poradnik w razie gdyby kiedys mi sie zechcialo cos podlubac :)

  OdpowiedzUsuń
 2. muszę sobie zapisać na przyszłość

  OdpowiedzUsuń
 3. muszę sobie zapisać na przyszłość

  OdpowiedzUsuń
 4. Post z serii tych, które sobie dodaje do "ulubionych" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę sobie zapisać bo dla mnie to czarna magia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że na coś się to przyda. Korzystajcie do woli. Wpis będzie tu nawet wtedy, gdy mnie nie będzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post, muszę spróbować jak dzieciaki nie będą mi nad głową latać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Cię wciągnie ta zabawa :)

   Usuń
 8. Oj musze przysiasc do GIMPA fajny tutorial. Pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń