dafont.com, czyli darmowe fonty w różnych stylach

4 mar 2014

dafont.com, ogromny wybór czcionek

Długo nosiłam się z zamiarem opublikowania tego wpisu, ale pomyślałam, że może Wam się on do czegoś przydać. Jeśli szukacie darmowych, ciekawych fontów, to trafiliście w dobre miejsce.

Dziś chyba każdy chciałby postawić na oryginalność. Choć minimalnie odróżniać się od pozostałych. Czasy, w których Arial czy Times New Roman były luksusem odchodzą w niepamięć. Teraz mamy taki duży wybór, że nic tylko korzystać! Strona dafont.com oferuje bardzo szeroką gamę fontów (aż 23 457!) i wciąż się powiększa. Wszystko jest pogrupowane tematycznie.

dafont.com

Ostrzegam!- można stracić tam wiele czasu na poszukiwaniach :) ale Wasze zdjęcia, loga, nagłówki czy banery mogą być jeszcze ciekawsze. Znajdźcie swój własny styl.

Co zrobić gdy nie ma polskich liter diakrytyzowanych?
Niestety nie wszystkie fonty mają wyżej wspomniane znaki ale i z tym można sobie poradzić. Słabo wygląda np. nagłówek bloga, który ma w nazwie polskie znaki a autor użył tej, która ich nie obsługuje i zastępuje je inną. Przykład: (font: Gessele)
Po poprawkach:
Lepiej, prawda? Oczywiście widać, że kropki się różnią ale to też można dopracować szukając najbardziej zbliżonej do reszty. Poprawki nie są skomplikowane, po prostu zamiast napisać "Podróżowanie może być tanie", napisałam "Podrozowanie moze byc tanie" i użyłam kropek oraz przecinków by wszystko było jak trzeba. 

Jak zainstalować?
Oczywiście po pobraniu plik występuje w formacie zip. Należy go otworzyć i kliknąć dwa razy na plik z końcówką ttf. Wyskoczy okienko i klikamy "Zainstaluj". Nie wiem jakie macie systemy operacyjne, ale jeśli wyskoczy Wam "Kontrola konta użytkownika", to należy zezwolić na wprowadzenie zmian na komputerze- tylko wtedy font zostanie zainstalowany. 

W jakich programach będzie działać?
W każdych :) GIMP, PhotoScape, Word, PhotoShop i w każdym innym.

Mam nadzieję, że do czegoś się to Wam przyda :) W razie pytań służę odpowiedzią.

13 komentarzy:

 1. Dokladnie, wiecej takich postow :) Bardzo dobry post! Jestem na etapie kartki i olowka :) chce stworzyc logo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez kartkę, ołówek i kredki przechodziłam na samym początku, gdy prowadziłam tylko fanpage. Byłoby łatwiej gdybyś napisała o czym konkretnie chciałabyś poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sypnij konkretami, a wtedy zobaczę co da się z tym zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U Ciebie poczytam z chęcią o wszystkim, hehe ;) ale co do technicznych wpisów to przydałyby się jakieś podstawy htmla i obróbki zdjęć, robienie banerków i innych bajerków ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślałam, że już skomentowałam, ale się niestety nie dodało. Ja przy przerabianiu czcionek kopiuję kropkę znad "i" do użycia jej przy tworzeniu polskich znaków, wtedy się tak bardzo nie odróżnia :) Świetny pomysł na posta, bardzo lubię dafont :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ooo wielkie dzięki, świetny post ...

  OdpowiedzUsuń
 7. ja raz tam właśnie szukałam czegoś i nie pamiętam czy ją ściągnęłam czy nie. Dawniej miałam problem ale musze teraz spr :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Życzenie zostanie spełnione w najbliższej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kopiowanie to też dobry pomysł. W PhotoScape można użyć "Clone Stamp" i efekt idealny :) Każdy sposób dobry aby tylko uniknąć efektu z przykładu pierwszego ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak, to strona, na którą jak się wejdzie, to przepada się na długi czas XD Jedyna, do której mogłabym się 'przyczepić', to to, ze to są fonty/kroje pisma, a nie czcionki - na studiach mam zajęcia z typografii i już od pierwszego roku nam powtarzają, że to jest błąd, który popełnia wiele osób (wyjaśnię najprościej, jak to możliwe - czcionki to te metalowe 'pieczątki' za czasów Gutenberga). Polecam font squirrel - strona, która zawiera mniej fontów, ale są bardziej dopracowane. Mam nadzieję, że komuś pomogłam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kinga, bardzo dziękuję Ci za informacje. Przyznam szczerze, że w szkole nikt, nigdy nie uświadamiał nas o tym, że to jest błąd. Zaraz wezmę się za poprawienie tego :) Dziękuję i również pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rozumiem :) Ja też dawniej tak mówiłam. Wynika to m.in. z niepoprawnego przetłumaczenia słowa 'font' na nasz język i np. w Wordzie znajdziemy polskie określenie 'czcionka'. Dzięki za pozdrowienia ^^

  OdpowiedzUsuń